Włóczkoznawstwo dla początkujących – cz. 7 JEDWAB


DRUTY, DZIERGANIE, SZYDEŁKO, TKANIE, WŁÓCZKOZNAWSTWO DLA POCZĄTKUJĄCYCH, WOOLMASTERKI, ZWOOLNIJ / wtorek, 22 czerwca, 2021

Jedwab – jedno słowo i już powiało luksusem. Dziś, w ostatnim przedwakacyjnym poście z serii “Włóczkoznawstwo dla początkujących”, porozmawiamy sobie o jedwabiu właśnie. 

 

Kelner! W mojej herbacie pływa jedwab!

 

 

Tym razem pierwsi na produkcję jedwabiu wpadli nie Egipcjanie (jak w przypadku lnu czy bawełny), ale starożytni Chińczycy. I to podobno już ok 3000 lat przed naszą erą! Legenda głosi, że chińskiej cesarzowej, zażywającej wypoczynku pod drzewem, wpadł do herbaty jedwabnik w kokonie. Władczyni wyjęła go i przy okazji dostrzegła, że kokon zrobiony jest z niezwykle delikatnej, a jednak bardzo mocnej nici. To nie był zapewne zbyt udany dzień dla lokalnych larw jedwabnika, za to całkiem dobry dla cesarza, który otrzymał utkane z jedwabiu nowe szaty. I znalazł źródło zysku, którego Chiny zazdrośnie strzegły przez tysiące lat – za zdradę tajemnicy produkcji jedwabiu groziła kiedyś śmierć całym rodzinom. 

 

Plusy i minusy

 

O co w takim razie tyle szumu? Czy to naprawdę aż tak fantastyczne włókno? Owszem, jedwab jest delikatny, ale bardzo mocny. Tak mocny, że kiedyś produkowano z niego spadochrony, a w planach były i kamizelki kuloodporne – serio! Utkany z niego materiał jest lekki i charakteryzuje się delikatnym połyskiem. Ma właściwości termoregulacyjne, czyli w zimie grzeje (choć rzecz jasna nie tak, jak wełna ;)), w lecie chłodzi. Nie uczula, wchłania wilgoć z otoczenia i (gdy trzeba) daje przyjemne uczucie chłodu. W dodatku nie gniecie się, nie elektryzuje i jest niepalny. Czy ten ideał włókienniczy ma jakieś wady?

 

Owszem, kilka by się uzbierało. Po pierwsze, nie jest to trwały materiał. Z czasem bleknie, żółknie, traci swoją wytrzymałość. Bywa też ulubionym daniem głównym moli. Wymaga specjalnych zabiegów przy praniu: najlepiej jedwabne wyroby prać chemicznie lub ręcznie, w delikatnym płynie do jedwabiu. Absolutnie nie trzeć i nie wyżymać! To włókno ma to do siebie, że choć w suchych warunkach kozak, w mokrym środowisku traci na animuszu i wytrzymałości. No i nie wolno suszyć go na słońcu, bo wyblaknie. Sam proces otrzymywania jedwabnej przędzy też może być dużą wadą, szczególnie dla miłośników przyrody.

 

Niespełniony sen jedwabnika

 


Chyba każdy wie, że jedwab pochodzi z kokonu jedwabnika. Proces ten wygląda w ten sposób: larwa jedwabnika morwowego, lub jedwabnika dębowego, przez miesiąc żywi się liśćmi drzewa na zapas, po czym szykuje sobie kokon, zawija się nim i układa do snu, aby przebudzić się jako piękny motyl. Jeśli jest to larwa hodowana specjalnie w celach komercyjnych, ten sen nigdy się nie ziści. Kokony są zbierane, poddawane wysokiej temperaturze – na przykład przez wrzucenie do gorącej wody, co rzecz jasna zabija larwy – następnie rozwijane (jeden kokon może mieć nawet 3 km długości po odwinięciu!), łączone z innymi włóknami i dalej przetwarzane. 

 

Jedwab na drutach lub szydełku

 


A jak się dzierga z jedwabiu? To zapewne interesuje cię najbardziej. Wiele dziewiarek narzeka, że projekty z jedwabnej włóczki się rozciągają. Warto więc przed rozpoczęciem zrobić próbkę i zobaczyć, jak się zachowa. Tym bardziej, że włóczki 100% jedwab są drogie i szkoda by było je marnować na nieudane eksperymenty. Nie każda włóczka jedwabna wygląda luksusowo – niektóre z tańszych opcji potrafią przypominać z wyglądu wełnę. Droższe, cienkie włóczki nadadzą się jednak na eleganckie projekty z połyskiem i klasą. Po przepraniu projekt może wydzielać charakterystyczny zapach. Jest to podobno gwarancją autentyczności jedwabnego włókna, a po wyschnięciu zapach ten znika. Sporo producentów dodaje jedwab do motków mieszanych – w połączeniu z innym włóknem jedwab dodaje takiej włóczce gładkości, wytrzymałości i połysku. 

 

Jedwab, zarówno w wersji tekstylnej, jak i dziewiarskiej, to materiał luksusowy. Idealny na lato, gdy liczy się naturalność i elegancja, a nie cena.

 

 

Podsumowanie:

Z czego:

Z jedwabnika dębowego lub jedwabnika morwowego

Ciepło:

Umiarkowane, ma właściwości termoregulacyjne

Naturalność: 

Naturalny, pochodzenia zwierzęcego

Trwałość:

Trwały, ale z czasem coraz mniej

Delikatność:

Bardzo delikatny

Gryzienie:

nie

Cena:

wysoka

Pielęgnacja:

wymagająca

Co z niej zrobić:

Ubrania i akcesoria na lato, eleganckie szale i chusty, 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.