Włóczkoznawstwo dla poczatkujących cz.1 – WEŁNA OWCZA


SLOWLIFE, WEŁNA, WŁÓCZKOZNAWSTWO DLA POCZĄTKUJĄCYCH, WSZYSTKO O WEŁNIE, ZWOOLNIJ / wtorek, 2 marca, 2021

Wełna owcza, wełna z alpaki, angora, merino, len, bawełna, akryl… tyle rodzajów, że można się nieźle pogubić, zwłaszcza na początku przygody z dziewiarstwem. Rozpoczynamy więc nową serię o włóczkach – tych wełnianych, naturalnych, zrobionych z sierści zwierząt, a także z roślin oraz tych syntetycznych, czyli wyprodukowanych ze sztucznych włókien. A zaczynamy od naszych ulubionych owieczek. 

WEŁNA OWCZA

Co to jest wełna?

Często zamiennie używa się określeń “wełna” i “włóczka”. Wiemy, że Ty wiesz, jak je poprawnie stosować, ale dla mniej doświadczonych dziewiarek przypomnijmy różnicę.

Czym różni się włóczka od wełny?

Włóczka może być zrobiona z najróżniejszych materiałów. Sztucznych, jak akryl czy poliamid, lub naturalnych – jak len, bawełna czy… właśnie wełna. Bo “wełna” w sensie dziewiarskim to właśnie włóczka uprzędzona ze zwierzęcego runa lub sierści. Czyli włóczka może być zrobiona z wełny, ale wełna nie może być z włóczki (to by było bez sensu). Łatwo zapamiętać!

Jak powstaje wełniana włóczka?

Skoro to mamy ustalone, przejdźmy do gwiazdy dzisiejszej części, czyli wełny owczej. Na początku zaznaczmy, że owce strzyc trzeba. Inaczej byłoby im za ciężko i za gorąco. Zebrane runo następnie się oczyszcza, grępluje, wyczesuje i przędzie. A stąd już prosta droga do robótek. 

Dlaczego wełna?

“Skoro wełna ogrzewa owcę, czemu nie miałaby ogrzać i człowieka?” – pomyślał ktoś sobie około 4000 lat temu i pomysł chwycił. Teraz już wiemy, że mało co daje tyle ciepełka, co wełniany sweter czy kocyk. I jest to ciepło zdrowe, bo wełna owcza pozwala skórze na oddychanie, nie przegrzewając jej. I nie powodując nadmiernego pocenia. A jeśli spocisz się i tak – nic nie szkodzi. Po pierwsze – wełna wchłonie wilgoć i odparuje ja do powietrza zanim cokolwiek zdążysz zauważyć. Po drugie – włókno owcze jest krainą niedostępna dla bakterii. Po prostu nie ma tam dla nich warunków do życia. 

Co cię gryzie?

Oczywiście, wiemy co zazwyczaj ludzie owczej wełnie zarzucają. To gryzie! I mają rację. No bo kto lubi gdy coś go drapie i uwiera? A jednak w tym szaleństwie jest metoda! Wyobraź sobie, że wszystkie te niewielkie włoski na włóknie to pracowici, mikroskopijni masażyści. Ich praca sprawia, że krew lepiej krąży w żyłach, a bóle stawów, mięśni i kości pakują walizki i przenoszą się gdzie indziej. A reumatyzm macha ręką, i postanawia wpaść innym razem (o czym przeczytać możesz więcej TUTAJ).

Ale na tym właściwości owczej wełny sie nie kończą. Jak skromny superbohater bez peleryny, pomaga nam ona na problemy, o których istnieniu nie zawsze zdajemy sobie sprawę. No bo jak często myślisz o elektrosmogu – zanieczyszczeniu emitowanym przez twoje codzienne urządzenia elektroniczne? A wełna o nic nie pyta, tylko elegancko cały ten elektrosmog wymiata. Neutralizuje też negatywne działanie żył wodnych. 

Za ile i na ile?

Co do ceny, to owszem, naturalna wełna zawsze będzie droższa niż taki na przykład akryl. Ale owcza wełna wciąż mieści się w niższej półce cenowej niż merino, kaszmir czy angora. Zresztą jest też bardzo wytrzymała i odporna na zgniecenia. Dlatego to, co z niej wydziergasz, starczy ci na lata, a jeden sweterek, kocyk czy poducha, może stać się rodzinna pamiątka dla pokoleń. A jak już straci żywot, bardzo ładnie się rozłoży i jeszcze wzbogaci glebę swoim rozkładem.  

I jak? Przymkniesz oko na gryzienie i dasz owczej wełnie szansę? Każdy ma przecież jakieś wady, a w jej przypadku zalety znacznie je przewyższają.  

Podsumowanie:

Z czego:

owca

Ciepło:

bardzo ciepła

Naturalność: 

naturalna

Trwłość:

trwała

Delikatność:

mała

Gryzienie:

tak

Cena:

umiarkowana

Pielęgnacja:

wymagająca – pranie ręczne, suszenie na płasko

Co z niej zrobić:

skarpety, rękawiczki, swetry, akcesoria domowe, dywaniki, akcesoria rehabilitacyjne – pasy na biodra, kolana, stawy, chusty, tkanie, makatki, bieżniki, ozdoby.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.