Wełna – jak prać i pielęgnować?


WEŁNA, WSZYSTKO O WEŁNIE / sobota, 19 października, 2019

Nie wiesz jak prać wełnę? Nie wiesz jak suszyć? Boisz się, że sweter, który dziergałaś miesiącami się sfilcuje? Dobrze trafiłaś…

Podstawowe zasady pielęgnacji wełny, są proste. Jeśli zapamiętasz, co wełna lubi, a czego nie, to okaże się, że nie ma w tym ani wielkiej filozofii, ani kosztów.

Zapamiętaj te przykazania, a wełniane udziergi, będą długie lata cieszyły Twoje ciało i oczy, a także Twój dom 🙂

„IV przykazania o wełnę dbania”

I. Wietrzyć

Wełna cudownie odświeża się na słońcu, dobrze jest więc ją po prostu wietrzyć. Dopóki wełniany przedmiot nie posiada widocznych zabrudzeń, nie musimy martwić się praniem. Wełna nie wchłania zapachów, a wilgoć odprowadza na zewnątrz. Dlatego w pierwszej kolejności wełniane rzeczy wietrzymy – pozwalamy im nabrać „nowego życia” na świeżym powietrzu i słońcu.

II. Prać ręcznie

Jeśli już zabrudzimy wełnianą rzecz, oczywiście musimy ją wyprać, ale pamiętając o tym, że trzeba traktować ją czule. Dlatego wełnę pierzemy ręcznie, lub używamy delikatnego programu do wełny w pralce. Woda powinna być chłodna. Dodajemy delikatnego, piorącego detergentu i ugniatamy bardzo ostrożnie. Płukamy w czystej wodzie lub z dodatkiem lanoliny.

III. Nie wykręcać

Po praniu wełnę delikatnie odsączamy. Nigdy nie wykręcamy! Im mniej potarć i ugnieceń tym lepiej, ponieważ wełna filcuje się poprzez pocieranie włókien o włókna. Nie wirujemy w pralce! Najlepiej po wstępnym odsączeniu układamy płasko na ręczniku, przykrywamy drugim ręcznikiem i zwijamy krokiecika 😉 Tzn. rolujemy delikatnie ściskając, aby nadmiar wody wsiąkł w ręczniki.

IV. Suszyć i przechowywać na płasko

Wełnę suszymy rozłożoną na ręczniku na płasko (np. na suszarce do prania). Nie wieszamy jej na sznurkach, bo może się rozciągnąć w niektórych miejscach. Dbamy o właściwy kształt i ułożenie podczas suszenia.

Pamiętaj! – czyli dobre rady wełnoholiczki

Nie pocieraj i nie wykręcaj.

Wełny nie wolno pocierać, wykręcać i czochrać. Wszystkie te zabiegi prowadzą do sfilcowania dzianiny. Więc jeśli nie zależy Ci na takim efekcie, lepiej tego unikaj.

Nie zmieniaj drastycznie temperatury wody.

Wełna nie lubi szoku termicznego. Jeśli chcesz ją zagotować, to możesz, ale musisz włożyć ją do zimnej wody, zagotować, a potem ostudzić i wyjąć również z zimnej. W trakcie nie mieszać za wiele. Ale jeśli nie jesteś farbiarką, lepiej tego nie rób 😉 Jeśli chcesz uzyskać efekt filcowania, wtedy mocz wełnę na zmianę w zimnej i gorącej wodzie. Do tego pocieraj. Jeśli jednak, nie zamierzasz uzyskać efektu sukna, kurczenia i filcowania, to przestrzegaj tej zasady skrupulatnie. Najlepsza do prania jest woda w temperaturze pokojowej.

Używaj detergentów przeznaczonych do wełny lub naturalnej lanoliny.

Do prania dodawaj detergenty delikatne, przeznaczone do wełny. Na rynku jest wiele preparatów, które dobrze dbają o dzianiny, ale możesz równie dobrze użyć naturalnych płatków mydlanych, a potem wypłukać w wodzie z lanoliną i ewentualnie kropelką ulubionego olejku eterycznego, dla przyjemnego zapachu. Lanolina zmiękczy wełnę.

Lanolina jest produktem uzyskiwanym podczas prania wełny i jest używana w medycynie i kosmetyce jako środek łagodzący, zmiękczający i ułatwiający gojenie ran. Pozbawiona jej podczas prania wełna robi się sztywna i twarda. Dlatego po praniu dobrze uzupełnić jej braki, poprzez moczenie dzianin w roztworze wody i naturalnej lanoliny.

Rób próbki

Najlepiej cokolwiek chcesz zrobić z wydzierganym przedmiotem/ubraniem, w który włożyłaś dużo serca, dużo czasu i dużo drogiej włóczki, w pierwszej kolejności przeprowadź testy. Wydziergaj/wypierz małą próbkę z tych samych materiałów i sprawdź, co się stanie jak zrobisz z nią to, co chcesz zrobić z całym udziergiem. To nie jest strata czasu! Jeśli tak myślisz, przekonasz się ocierając łzy nad swetrem, który z kardigana po kolana zmienił się po praniu w sweterek dla 7-latki, lub co gorsza dla jej lalki 🙂 Czy w obliczu takiego ryzyka, nie warto poświęcić kilku dodatkowych chwil na próby? Sama zdecyduj 🙂

No dobrze… To już wiesz chyba wszystko, co najważniejsze 🙂 Teraz zbieraj swoje cenne doświadczenia 😉 I dziel się nimi z innymi…

Jeśli o czymś zapomniałam lub masz jeszcze jakieś pytania, to pisz do mnie na adres ewamarciszewska@woolniej.pl, a jeśli masz jakieś ciekawe doświadczenia, chciałabyś polecić jakiś konkretny produkt, masz dobre rady dla innych, proszę zostaw komentarz pod spodem 🙂

Jeśli uznasz ten tekst za wartościowy i uznasz, że ktoś jeszcze mógłby skorzystać z zawartej tu treści, proszę udostępnij na facebooku lub instagramie 🙂 Dziękuję…

Pozostałe artykuły z serii „Wszystko o wełnie” znajdziesz TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.