Włóczkoznawstwo dla poczatkujących cz.2 – WEŁNA MERINO


SLOWLIFE, WEŁNA, WŁÓCZKOZNAWSTWO DLA POCZĄTKUJĄCYCH, WSZYSTKO O WEŁNIE, ZWOOLNIJ / wtorek, 30 marca, 2021

Oto kolejna część naszej serii o włóczkoznastwie. Jeśli jeszcze plączą ci się czasem nazwy lub tworzywa, z których zrobione są motki, to trafiłaś idealnie. Tutaj w pigułce dowiesz się najważniejszych rzeczy o rodzajach i właściwościach włóczek naturalnych i sztucznych. To pozwoli ci dobrać idealne włókno do każdego projektu. A jeśli jesteś profesjonalistką, która ma to wszystko w małym palcu, to też zapraszamy. Może dorzucisz trochę wiedzy od siebie w komentarzu?

WEŁNA MERINO

Skąd “bierze się” Merino?

W poprzedniej części pisaliśmy o wełnie owczej. A dziś niby też o owcach, ale szlachetniejszych niż ich podhalańskie kuzynki. Mowa o merynosach, czyli rasie pochodzącej z Azji, choć teraz merynosy hoduje się też i na innych kontynentach. Najbardziej cenione są te z Australii i Nowej Zelandii – choćby ze względu na warunki atmosferyczne tam panujące. Wysokie temperatury latem, a bardzo niskie zimą hartują i uszlachetniają runo owieczek merino. Odbija się to jednak na cenie przędzy. Australia jest dość daleko, więc do już niemałej ceny samej wełny, dochodzi jeszcze koszt transportu.

Jakie zalety ma wełna Merino?

Coś za coś, czyli z wyższą ceną przychodzi nowa jakość. Przede wszystkim wełna merino jest bardzo ciepła, co doceniają producenci odzieży outdoorowej i sportowej, oraz jej użytkownicy. Sportowiec ani alpinista, który ubierze się w odzież wykonaną z merino, nie musi się martwić, że utonie w takim stroju we własnym pocie. Wełna ta (jak to wełna) fantastycznie wchłania wilgoć, odprowadzając ją następnie na zewnątrz, przez co skóra pozostaje sucha. Nieustannie “oddycha”. Nikt nie musi się też obawiać “pogryzienia”, czy dyskomfortu, gdyż ten rodzaj wełny pod względem miękkości i delikatności bije na głowę tradycyjną wełnę owczą. Merino idealnie nadaje się na wyroby dla dzieci, bo posiada wszystkie najlepsze cechy wełny owczej, a jednocześnie jest miła w dotyku.

 

Jak każdy rodzaj naturalnej wełny, merino ma właściwości termoregulacyjne. To ładne słowo w praktyce oznacza, że sweterek z merynosa zimą da przyjemne ciepełko, latem zaś miło ochłodzi. Czyli nadaje się do użytku przez cały rok, niezależnie od klimatu. Kolejny argument za zabraniem merynosa na wycieczkę lub camping. W formie ubrania oczywiście – nie zabieraj na camping owcy! 😉 

Co jest największą wadą wełny Merino?

Nikt nie jest jednak doskonały, nawet owca rasy merynos, ani tym bardziej jej runo. Wyroby z włóczki merino wymagają szczególnej, troskliwej opieki, żeby mogły posłużyć jak najdłużej. Najlepiej prać je ręcznie, w zimnej wodzie z dodatkiem płynu z lanoliną i suszyć na płasko. Nie każdemu w świecie pralek automatycznych odpowiada zabawa w pranie ręczne (jak w jakimś średniowieczu!). Do tego włókna merino nie są bardzo odporne na urazy mechaniczne. Ale patrząc z pozytywnej strony, są też elastyczne, dlatego ubrania z nich wykonane nie gniotą się łatwo.

Na sweterek czy kocyk z merino trzeba chuchać i dmuchać. Zanim więc sprezentujesz komuś owoc pracy wielu godzin dziergania, lepiej upewnij się, że ta osoba potrafi i chce odpowiednio się nim zająć. 

Podsumowując, włóczka merino to dobra opcja dla tych, którzy pragną wszystkich właściwości naturalnej wełny, ale w wersji delikatnej dla skóry. I którzy są gotowi odpowiednio dopłacić, byle tylko nic ich nie gryzło 😉

 

Podsumowanie:

Z czego:

Owca rasy Merynos

Ciepło:

bardzo ciepła

Naturalność: 

naturalna

Trwałość:

Dość trwała

Delikatność:

duża

Gryzienie:

nie

Cena:

Dość wysoka

Pielęgnacja:

wymagająca – pranie ręczne, w zimnej/chłodnej wodzie i specjalnym płynie, suszenie na płasko

Co z niej zrobić:

Kocyki, ubranka i akcesoria dziecięce, odzież sportową, swetry, poduszki, skarpetki, chusty. 

POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z SERII

WŁÓCZKOZNAWSTWO DLA POCZĄTKUJĄCYCH

ZNAJDZIESZ 

TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.