Czy wełnę można prać w pralce?


DRUTY, DZIERGANIE, SZYDEŁKO, WEŁNA / sobota, 6 lipca, 2019

Jak wiadomo, wełna ma specyficzne wymagania, co do pielęgnacji (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ – niebawem).  Daje nam ciepło i oddech, w zamian oczekując troski i uwagi podczas prania 🙂 Często boimy się, że będzie za dużo zamieszania z takim czysto wełnianym udziergiem i rezygnujemy z wełny na rzecz innych prostszych w obsłudze włókien 🙁 Niekoniecznie słusznie!

Badania

Pozwól, że przedstawię tu wyniki doświadczenia, przeprowadzonego w moim domowym laboratorium (czyt. pralce), mającego na celu odpowiedzieć na pytania:

 • Czy wełnę można prać w pralce?
 • Czy wełna ręcznie farbowana wyprana wspólnie z białą zmieni kolor białych włókien?
 • Czy kolorowa ręcznie farbowana wełna wyblaknie?
 • Czy robótka wełniana skurczy się?

Przebieg doświadczenia

Aby zbadać jak zachowa się Tatrawool w pralce, najpierw zebrałam informacje. Sporządziłam dokumentację zdjęciową oraz zmierzyłam każdą z pranych robótek.

Przed praniem kubraczek dla psa mierzył ok 58 cm długości, czapka około 23 cm, a skarpety… mniej więcej tyle ile na obrazku 😀 na wysokość ok. 27 cm i ok. 21 cm długość stopy.

Kolory kubraczka i czapki to: biała, szara i błękitna ręcznie farbowana Tatrawool oraz skarpetki w surowym białym kolorze z szarym wzorem.

Pralkę nastawiłam na program do prania wełny w wersji zimnej (są dwie opcje – jedna ze śnieżynką – to funkcja prania w 20 lub 30 stopniach i funkcja 40 stopni).

Dodałam płyn do tkanin.

Po zakończeniu prania robótki wyciągnęłam na ręcznik i odcisnęłam poprzez zwinięcie całości w ręczniku. Następnie rozłożone na płasko na ręczniku i na suszarce, wysuszyłam.

Wyniki

Już na pierwszy rzut oka widać było, że wyciągnięta z pralki robótka nie zmieniła swojego koloru. Białe skarpety zachowały swoją biel. Żakardowe robótki zachowały swoje pierwotne kolory i wyraźny kontrast. Niebieskie obszary ręcznie farbowanej Tatrawool nie wyblakły i zachowały intensywność koloru. Rozmiar robótek, również nie uległ zmianie.

Odpowiedzi na pytania

Czy wełnę można prać w pralce?

Tak, ale tylko na specjalnym programie do prania wełny. Zachowuje on środki bezpieczeństwa konieczne do prawidłowej pielęgnacji wełny, tj. unika tarcia, nie zmienia drastycznie temperatury wody.

Czy wełna ręcznie farbowana wyprana wspólnie z białą zmieni kolor białych włókien?

Nie, ale ostrożności nigdy za wiele, a strzeżonego Pan Bóg strzeże.  Przed wykonaniem dużej żakardowej robótki, w której zamierzasz użyć bieli i intensywnego koloru Tatrawool ręcznie farbowanej, osobiście radzę:

 • po pierwsze wypłukaj motek kolorowej wełny w środku do prania wełny z odrobiną octu. Gdyby woda zafarbowała na kolor wełny płukaj ją do momentu uzyskania krystalicznie czystej wody. Oczywiście zachowaj środki ostrożności tj, nie pocieraj, używaj chłodnej czystej wody, nie wykręcaj, tylko zawieś wełnę do ocieknięcia i wysusz. Dopiero potem zacznij robótkę
 • po drugie, możesz wykonać małą dwukolorową próbkę i wyprać ją ręcznie lub w pralce sprawdzając, jak się zachowa.

Czy kolorowa ręcznie farbowana wełna wyblaknie?

Nie, przynajmniej nie od razu. Jak każda rzecz z czasem prawdopodobnie straci na intensywności, ale nie będzie to efektem jednorazowego prania. Pamiętaj, że wełnę dopóki nie posiada widocznych zabrudzeń wystarczy wietrzyć, gdyż nie wchłania ona zapachów i nie absorbuje wilgoci. Nie nadużywaj pralki, a będziesz cieszyła się swoją barwną robótką długie lata.

Czy robótka wełniana skurczy się?

Nie. Jeśli zachowasz zasady postępowania z wełną, robótka zachowa swój rozmiar i kształt. Susz ją na płasko, nie wieszaj na wieszaku. Poskładaj i przechowuj w szafie.

Podsumowanie

Myślę, że śmiało możemy odczarować pranie wełny w pralce, przynajmniej w wypadku Tatrawool. Sama zdecyduj co dla Ciebie znaczą wyniki tego doświadczenia 🙂 Ja z pewnością będę z większą śmiałością korzystać z pralki w przypadku wełny. Mimo to radzę, abyś zawsze zachowała możliwie największą ostrożność. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości warto przeprowadzić test, zanim poświęcisz wiele godzin na wykonanie wspaniałej robótki, którą później zamierzasz wrzucić do pralki. Skorzystaj z mojego doświadczenia, jeśli chcesz, ale jeśli najpierw przetestujesz to sama, bez stresu będziesz mogła prać swoje udziergi, zlecając to swojej pralce:).

Pamiętaj, że każdy motek może zachować się inaczej, bo każdy wykonywany jest ręcznie, każdy zawiera inną ilość barwnika, każdy może wchłonąć inną ilość utrwalacza. Dzięki temu każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny 🙂

Teraz z jeszcze większą śmiałością zachęcam Cię do dziergania kolorowych żakardowych robótek z Tatrawool. Łącz kolory i ciesz się cudnymi efektami swojej pracy!

Kolor na zdjęciu różni się, ponieważ światło w dniu robienia zdjęć “po” było inne, ale skarpety nie zmieniły swojego koloru 🙂

Proszę zostaw komentarz, jakie Ty masz doświadczenia z praniem wełny w pralce…

A jeśli uważasz że te informacje mogą się komuś przydać, udostępnij proszę 🙂

3 Replies to “Czy wełnę można prać w pralce?”

 1. Świetnie sprawdza się płukanie w odżywce do włosów, w zimnej wodzie, około 20 minut.
  Po takowej kąpieli wełna mięknie; a dla tych którzy nie lubią zapachu tatrzańskiej wełny (tacy też się zdarzają) wełenka traci część specyficznej woni np. po zamrożeniu w zamrażalniku.
  Zawsze odwirowuję tatrzańską wełnę w pralce, nie traci wcale fasonu ani koloru.
  Każdy ma inne upodobania – osobiście przepadam za drapaniem, zapachem i strukturą tatrzańskiej wełny.
  Czytałam również o metodzie, która sprawdza się tylko zimą. Otóż należy zasypać w sweter w misce śniegiem i zostawić na kilka godzin na mrozie; po czym wytrzepać i wysuszyć. Świetnie odświeża wyroby z wełny.

 2. Pamiętam jak z trudem jeszcze wydziergałam czapkę. Byłam z niej taka dumna! Delikatnie ją wyprałam, a potem… dostałam zaćmienia mózgu i włączyłam program suszenia 😀 To, co wyciągnęłam ze środka, skojarzyło mi się z pratchettowym tekstem o swetrze, który wstyd wyrzucić, bo człowiek boi się, że śmieciarze będa się z niego śmiali i przewracali mu kubły. Nie przewrócili mi kubłów, ale od tamtej pory bardziej uważam na to, jak piorę swoje wyroby 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.