Włóczkoznawstwo dla poczatkujących cz.3 – AKRYL


DRUTY, DZIERGANIE, SZYDEŁKO, TKANIE, WEŁNOHOLICY, WŁÓCZKOZNAWSTWO DLA POCZĄTKUJĄCYCH, WSZYSTKO O WEŁNIE / wtorek, 13 kwietnia, 2021

Dziś porozmawiamy o “czarnej owcy” świata włóczek, choć z owcą w rzeczywistości ma niewiele wspólnego 😉

Choć akryl ma kiepską opinię wśród dziewiarek, przyjrzymy mu się jednak obiektywnym okiem. 

Co to jest akryl?

Gdy wpiszesz w google frazę “włóczka akrylowa”, przygotuj się na sporo wpisów opisujących ją jako “samo zło”. Tymczasem jest to po prostu sztuczne, wykonane przez człowieka włókno, wynalezione prawie 100 lat temu. Akryl do masowego obiegu przy produkcji ubrań i nie tylko, wszedł po II wojnie światowej. W powojennej sytuacji ekonomicznej szukano tanich rozwiązań. Mimo, że wydawałoby się, że ciężkie czasy już za nami, to jednak akryl / plastik został z nami do dziś i towarzyszy nam na każdym kroku. Od skarpetek po czapki, od zabawek po wanny 😉

Jakie zalety ma akryl?

Jakby nie było, akryl ma również kilka zalet, więc od nich zaczniemy…

 • Włóczka akrylowa jest bardzo łatwo dostępna. Znajdziesz ją bez problemu wszędzie, nawet na końcu świata (i tak, mam tu na myśli Afganistan ;)). Nie tylko sklepy stricte dziewiarskie, ale i supermarkety zwykle mają ją na składzie. Jeśli więc potrzebujesz włóczki na szybko, pasmanteria daleko, a zamówienie z internetu nie dojdzie na czas, akryl może być rozwiązaniem.
 • Ceny akrylu powalają… swoją przystępnością 😉 Serio, to chyba najtańsze włókno do dziergania, jakie istnieje. Ale trzeba jednak wspomnieć, że akryl akrylowi nierówny – są włóczki akrylowe droższe, ale za to milsze w dotyku, niemechacące się, przypominające włókna naturalne. Mimo wyższej ceny, i tak są o wiele tańsze niż kaszmiry czy angory. 
 • O wyroby z włóczki akrylowej łatwo zadbać – siup do pralki i już. Oczywiście zachowując rozsądek i nie wybierając programów o najwyższych temperaturach.
 • Akryl to idealna opcja dla początkujących dziewiarek, które nie chcą marnować drogich włóczek na swoje pierwsze próby szydełkowe lub na drutach. Tym bardziej, że można go śmiało pruć i dziergać znowu, a jak nie wyjdzie… znowu spruć. Włókno nic na tych operacjach nie straci, wciąż będzie gotowe do akcji.
 • Włóczki akrylowe są dobrym wyborem, gdy chcesz wydziergać różne akcesoria domowe. Narzuty, poszewki na ozdobne poduchy, organizery, a nawet zasłony (bo czemu by nie) – wszystko to, co jest mocno włóczkożerne, co NIE będzie noszone przy skórze i co trzeba od czasu do czasu wyprać, może bez problemu zostać wydziergane z akrylu

Jakie wady ma akryl?

No, to teraz żeby nie było za słodko, kilka akrylowych wad.

 • Zła wiadomość dla miłośników ekologii – akryl, jako włókno sztuczne, rozkłada się o wieeeeele wolniej, niż włókna naturalne. Do tego przy praniu i noszeniu spadają z niego i dostają się do środowiska maleńkie cząsteczki, zwane mikroplastikiem. 
 • Akryl nie przepuszcza powietrza, nie chłonie wilgoci i nie ma żadnych właściwości termoregulacyjnych. Co w praktyce oznacza, że akrylowe ubrania czy koce za bardzo nie ogrzeją, za to zapocić się w nich łatwo. Innymi słowy jak będzie zimno, to w akrylu zmarzniesz, a jak ciepło, to się w nim spocisz (przeciwnie do wełny). Z tego powodu włóczki akrylowe nie są polecane do wyrobu ubrań, czapek czy innych akcesoriów tego typu. A już na pewno nie powinno się go używać do projektów dla dzieci – ubranek, kocyków… Zabawki z akrylu, to inna sprawa, są zazwyczaj milutkie i dzieci je lubią, jednak to do dorosłych należy wybór, czy lepiej, aby maluch bawił się droższymi naturalnymi materiałami, czy sztucznymi, które uwalniają mikroplastik, ale są tańsze. 
 • Akrylowe włóczki są dostępne w wielu kolorach, nieraz naprawdę szalonych, ale jeśli kręci cię samodzielne farbowanie, wybierz raczej inne włókno. Akryl nie złapie farby w domowych warunkach
 • Tańszy akryl czasem irytująco “skrzypi”, zwłaszcza przerabiany na akrylowych drutach  czy szydełkach. Kto choć raz tego doświadczył, ten wie o co chodzi. 
 • Wyroby z włóczek akrylowych potrafią się nieprzyjemnie mechacić. Dla sprawiedliwości trzeba jednak dodać, że ta wada akurat często zależna jest od ceny – im tańszy akryl, tym gorsza jakość. 
 • No i na deser: akryl jest łatwopalny. Na metkach ubrań wykonanych z akrylu znajdziesz ostrzeżenia: keep away from fire (SPRAWDŹ TO), co oznacza nic innego jak trzymać z daleka od ognia. Gdybyś więc wydziergała dla kogoś coś z akrylu, to ostrzeż go przed tym. Warto też o tym pamiętać, gdy ubieramy siebie i nasze dzieci w sztuczne włókna. Wystarczy kilka sekund, aby plastik z którego wykonana jest sztuczna odzież, rozpuścił się i przykleił do naszego ciała.

Jak widzisz, nie we wszystkich przypadkach akryl taki straszny, jak go malują (do malowania, akurat się nadaje doskonale :D). Jak wszystko ma swoje dobre i złe strony, a wybór zależy tylko od Ciebie,  od twojego projektu, twoich przekonań i upodobań.

 

Podsumowanie:

Z czego:

syntetyczne włókna, tworzone z polimeru,
pojawia się również pod nazwami takimi, jak poliakryl, anilana lub orlon 

Ciepło:

nie jest ciepła

Naturalność: 

sztuczna

Trwłość:

dość trwała w użytkowaniu, słabszej jakości włókna szybko się mechacą, łatwopalna

Delikatność:

średnia

Gryzienie:

nie

Cena:

bardzo niska

Pielęgnacja:

niewymagająca, można prać w pralce

Co z niej zrobić:

akcesoria domowe, ozdoby, elementy przeznaczone na zewnątrz,  nauka dziergania

POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z SERII

WŁÓCZKOZNAWSTWO DLA POCZĄTKUJĄCYCH

ZNAJDZIESZ 

TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.